Lenovo K5 Note fémbe zárva
Kínai vállat könnyűfém bevonatú 5,5″-osFHD-kijelzővel, Helio P10 chipsettel szerelt phablettel próbál lépést tartani a konkurenciával
A tesztkészüléket GearBest.com négy nap alatt megküldte Kínából, DHL Express küldeményként.
Bevezető, tartozékok
A vállalatot 1984-ben alapította egy 11 tervezőmérnökből álló csapat Peking-ben. Lenovo" mint név a „Le” (a Legendből) és a ,,Novo” (új) szó összevonásából jött létre.
2005-ben a Lenovo megvette az IBM PC divízióját így a világ 3. legnagyobb PC gyártójává válik.
Az első telefont LePhone néven 2010 mutatták be. Bekerül a top 3-ba legnagyobb okostelefon-gyártók listáján. Ezen a helyezésen 2015-re rontott, de még a top 5-be befért.
A történelmi áttekintés után nézzük sikerül-e növelni az eladásokat mai tesztalanyunknak.
Lenovo K5 Note 4G bemutatása pár héttel a K4 Note után történt. A fő piacnak Kína után India számít, ahol a hivatalos bemutató 2016. Augusztus 1-jén volt.
Három verzió létezik: k52t38, k52t58 ezeket kerüljük kis hazánkban a k52e78 nemzetközi változat támogatja a megfelelő frekvenciasávokat. Sajnos azonban a B20 LTE ebből is kimaradt.
A csomagolás rendkívül egyszerű, gyakorlatilag egy sima kartondoboz. A telefon a teszt írásakor még hivatalosan nem kapható, remélem forgalomba már valami dizájnos dobozba kerül.
A tetőt felfelé kell leemelni, hogy főszereplőnket megpillantsuk. Ez alatt egy keménypapír tokba két használati útmutatót kínai és angol nyelven, garanciapapírt, egy lekaparható kódos szerencsekártyát és egy SIM-tűt csomagoltak. A doboz aljában még egy microUSB kábel és 2 amperes töltőfejet találunk, ami sajnos nem EU kivitelű ezért beszereztem hozzá ezt is.
Külső, kijelző
A Lenovo 152 mm×75.7 mm×8.49 mm milliméteres kiterjedésű alumínium testbe csomagolta tesztalanyunkat, ami 165 grammos tömeggel rendelkezik. A készülékház szélei és oldalívei lekerekítettek, ami jót tesz a dizájnnak és a fogásérzet is jobb ez által.
Az összeszerelés kiváló, a zárt készülékház sziklaszilárdan egyben van, illesztési problémák nincsenek. Látványra és tapintásra is igazán kellemes, kivétel nélkül tetszett mindenkinek, aki látta. A készülék arany és ezüstszínben érhető el.
Az előlapon egy 5,5 hüvelykes, Full HD felbontású IPS panel uralkodik, a képpontsűrűség 403 képpont/hüvelyk (PPI), megjelenítő LTPS eljárással készül, betekintési szög 178°-os. A maximális fényerő és a színvilág is rendben van.
Az érintésérzékeléssel sincs gond, egyszerre maximum 10 ujjat képes kezelni, ennél többre nincs is szükség.
A kijelző fölött találunk balra egy értesítési ledet, ami kék és piros színben képes villogni, mellé került a 8 megapixeles előlapi kamera a fény-és távolságérzékelő szenzorok, illetve itt kapott helyet középen a hangszóró is. Alul találjuk a fehér háttérvilágítással rendelkező virtuális gombokat, amik balról jobbra az alkalmazásváltót, a kezdőképernyőt vagy éppen az eggyel korábbi menüpontot hozzák elő, a háttérvilágítás ideje szabályozható.
A hátlapon, a felső részen, a zajszűrő mikrofon alatt a 13 megapixel felbontású automata fókuszos kamera, a dupla ledes villanó és az ujjlenyomat-érzékelő került elhelyezésre. A lenti részen található a 1,5 wattos hangszóró, ami szoftveres Dolby Atmos® támogatást és Wolfson® audio technológiát is kapott.
Felül lehet csatlakoztatni a 3,5 mm jack bemenetű fülest. Lent USB port és a mikrofon lett elhelyezve.
A hangminőség a 3-mikrofonos rendszerrel mindkét oldalon nagyon jó, zajos környezetben is tisztán, jól hallható.
A hangerőszabályzó és bekapcsoló billentyűk a jobb oldalon kézre esnek, könnyen lenyomhatók, nem lötyögnek.
A hátlap nem eltávolítható, így a kártyákat a jól megszokott módon, SIM tű segítségével a bal oldali fiók kipattintásával tudjuk elhelyezni, az elsődleges foglalatba nanoSIM, a másodikba pedig nanoSIM vagy egy microSD kerülhet, sajnos a készülék vagy bővíthető, vagy dual SIM-es, a kettő egyszerre nem megy.
Hardver és Vibe UI
A rendszer meghajtását a MediaTek Helio P10 (MT6755M) SoC végzi. A 28 nanométeres csíkszélességű 64 bites CPU négy 1,8 gigahertzre skálázott és négy 1 gigahertzre skálázott Cortex-A53 magot tartalmaz.
A grafikus feladatok végrehajtása pedig egy Mali-T860 MP2 integrált feldolgozó egységre hárul.
Rendszermemóriából 3 gigabájt RAM áll rendelkezésre.
A belső eMMC tároló mérete 32 GB, ami tovább bővíthető, maximum 128 gigabájtos microSD kártyát képes kezelni.
Az AnTuTu teszt 46075 pontot hozott. A rendszer gyorsan reagál, nincsenek akadozások, az appok fürgén betöltenek, a háttér folyamatok sem okoznak észrevehető lassulást.
Játékok futtatását nem teszteltem, de a grafikus feladatok ellátását végző a Mali-T860 MP2 IGP már bizonyította más telefonokban is, hogy a középkategóriában helyt tud állni, Full HD felbontású kijelző mellett is. Erősebb igénybevétel hatására sem tapasztaltam számottevő melegedést, inkább csak langyos volt a hátlap, a hőelvezető képességet a fém házzal jól megoldotta a gyártó.
A K5 Note fedélzetén az Android 5.1 Lollipop operációs rendszer teljesít szolgálatot Vibe UI V3.0 felülettel, ami egy sor Lenovora jellemző jimódosításon esett át. Alkalmazásmenü nincs, a kínai gyártók körében ez az iPhone féle megoldás igen népszerű. De míg a Huawei vagy a Xiaomi minden téren igyekszik lemásolni az iOS külsejét addig szerencsére a Lenovo a Material dizájnelveket követi, főleg a felvásárolt Motorola hatására.
A lekerekített, négyzetes hátterű színes ikonok 4 x 5-ös elrendezésben foglalnak helyet a főoldalakon, a widgetekkel együtt. A tálcára maximum négy elem helyezhető. A Vibe UI témázható hasonlóan, mint például MIUI-nál itt is a személyre szabhatóság szinte végtelen.
Az előre telepített alkalmazások listája szerencsére rövid. Google csomagból csak a Play Zene és a Naptár van előre telepítve.
Az alkalmazásokat letöltésére a Play Áruház mellett a Lenovo saját App Centere is rendelkezésünkre áll, aminek sok értelmét nem látom.
A Hotoday News-India Newspapers nevű alkalmazásnak a hazai piacon nem sok hasznát vesszük, friss híreket olvashatunk angol nyelven a fő piacnak számító országból.
A beépített Fájlkezelő jól működik, sok plusz funkcióval rendelkezik.
A biztonsági központban, ami itt Securitylt néven fut a tárhely, akkumulátor és adatforgalom menedzsmenten kívül optimalizálhatjuk a memóriafelhasználást, engedélyek kezelését, víruskeresést, spam és reklámblokkolást, valamint lopás elleni védelmet is végezhetünk.
Tartogat néhány hasznos extra szolgáltatást a Vibe UI, nézzük párat ezek közül!
Az online naponta frissülő több témában beállítható képernyőzár. A Beállítások menü pontjainak sorrendje egyénileg módosítható. Hívásrögzítés ki-be kapcsolható igény szerint. Egykezes mód, lebegő gomb vagy akár a dupla koppos feloldás is rendelkezésre áll.
Kamerák, multimédia
A Lenovo K5 Note hátlapjára egy 13 megapixeles f/2.2 rekeszértékű PDAF (PhaseDetectionAutoFocus) autó-fókuszos kamera került kéttónusú, LED-es segédfénnyel. A maximális felbontás 4160 x 3120 pixel.
Az előlapi szelfi kamera, - 8 megapixeles 3264 × 2448 - értékkel.
Videókat Full HD felbontásban, 30 képkocka/másodperc sebességgel lehet rögzíteni.
A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.



Zene lejátszására a Play Zene szolgál, amit nem kell különösebben bemutatni. A megfelelő hangzásvilágról egy 1,5 wattos hangkeltő, illetve a Dolby Atmos szoftver gondoskodik. Tiszta és erőteljes hangzást produkál. A fülesre menő hangminőség minőségi fejhallgató használatával komoly zeneélményt nyújt.
Videók megtekintésére a Video alkalmazást kapjuk, ami feliratokat nem kezeli.
Fm-rádió sajnos kimaradt.
Adatkommunikáció, üzemidő, végszó
A K5 Note két nanoSIM-et (vagy egyet és egy microSD-t) fogad be dual standby technológiával, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni egyszerre, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik.
Mindkét foglalat 4G képes, támogatja a VoLTE technológiát is.
Támogatott frekvenciák:
- 2G GSM 850/900/1800/1900MHz
- 3G: WCDMA 800/850/900/1700/1900/2100MHz
- 4G: Band 1/3/7 (1800/2100/2600Mhz)
A WiFi modem 802.11a/b/g/n/ac szabványú, támogatja a Direct és HotSpotfunkciókat, a 4.1-es Bluetooth pedig ismeri az A2DP és LE protokollt.
A navigációt a földi hálózatokon kívül (A-GPS) a GLONASS és BeiDou műholdakat is látja. Másodpercek alatt megtalálja a pozíciónkat a készülék, a jelet stabilan tartja.
Az iránytű, a gyorsulásmérő és a giroszkóp nem maradt ki, az infra és az NFC viszont igen.
USB-ből pedig 2.0 jár MTP-vel és OTG-vel, vagyis külső eszközöket lehet a készülékhez csatlakoztatni.
A nem kivehető Li-Polymer 3500mAh kapacitású akkumulátor támogatja a gyors töltést. Egy megfelelő töltővel elég hamar meg lehet etetni a gépet. Nagy kár, hogy hozzá adott 2 amperes töltőfej USA szabványú ezért egy másik töltőfejjel volt töltve a telefon, 50-ről 100% ra töltés 80 percet vett igénybe. A teszt ideje alatt másfél napos üzemidőt produkált. Átlagos használat esetén három napot ment egy feltöltéssel. Intelligens akkumulátorkímélő minden este automatikusan 22:00 bekapcsolt és 05:00 kikapcsol, az időpontok természetesen egyénileg állíthatók.
Lenovo K5 Note kódnevén K52E78 papíron egy remek masina lett, amit a gyakorlatban is igazolt.
Vásárláskor 196 USA dollárt kell a kasszánál hagynunk. Mit kapunk ennyi pénzért?
Egy makulátlanul összerakott fémházat, jófajta kamerát, villámgyors ujjlenyomat-olvasót, jól optimalizált rendszert Helio P10-es SoC-vel, bőséges memóriával és tárhellyel, jó audio képességekkel, ugyanakkor B20-as LTE sáv nélkül.
Optimalizáció terén nincs gond, fürge Lollipop rendszerről beszélhetünk, de egy Marshmallow frissítés nagyon jót tenne, ennek eljöveteléről azonban nincs egyelőre információm.