2016. sze 26.

Vernee Thor - vihart kavar

írta: fontecone
Vernee Thor - vihart kavar

 Vajon melyik a telefon éri meg jobban a pénzét? Bal sarokban a másodvonalat erősítő THL, jobb sarokban az egyik legelismertebb top10-es gyártó a Xiaomi.

Bevezető, tartozéko

A Vernee egy új, egyben a legújabb szereplője a mobilpiacnak. A kínai gyártó 2016 februárjában kezdte meg működését, jelenleg három modell, az Apollo Litle, az év végére ígért Mars és a Thor vásárolható meg.
A skandináv-germán mitológiában Thor a mennydörgés, a vihar és a termékenység istene.

A mai tesztalanyunk Vernee Thor 4G, ami most 120 USA dolláros áron megvásárolható a GearBest.com webáruházban.

A gyártó a középkategóriát célozta meg a fém készülékházas, 5 colos HD kijelzővel, 8 magos processzorral, 3 GB RAM-mal, 16 GB bővíthető tárhellyel, 13 és 5 megapixeles kamerapárossal, ujjlenyomat-olvasóval, valamint Android 6.0 rendszerrel felvértezett mobillal. A készülékben mindkét SIM támogatja a 4G hálózatokat és a 800 Mhz-es LTE sáv (B20) sem maradt ki.

A telefon egy elegáns fekete papírdobozban érkezett. A fent lévő ezüstözött márka és típusjelzés valamint a doboz alján elhelyezett specifikációkat tartalmazó matrica töri meg a komor sötét színvilágot. A fedelet leemelve pillanthatjuk meg magát a készüléket, amit egy fekete műanyag tálcában helyeztek el. Az alatta lévő nagyobb méretű fakkban a 2 amperes hálózati töltőfejet, microUSB kábel, használati útmutatót, ami egyben garanciajegy is, valamint egy egyszeri kedvezményre jogosító Uberkupont mellékeltek. Kimaradt a fülhallgató, de kárpótlásul kapunk egy előre felhelyezett kijelzővédő fóliát.

 

Külső, kijelző

A Thor készülék váza titán ötvözetből készült, a borítása Babyskin elnevezésű jó minőségű műanyag és gumi. Fogása és tapintása kellemes, nem csúszik ki az ember kezéből.
A telefon pontos fizikai mérete 142 x 70,3 x 7,9 milliméter, ezzel a kijelző az előlap 80 százalékát teszi ki. A készülék mindössze 140 gramm súlyú. Ezekkel a kompakt méretekkel a telefon gyakorlatilag tökéletesen alkalmas az egykezes használatra.
A kijelző egy 5 hüvelykes, 1280 x 720 felbontású, 294 ppi pixelsűrűségű, LTPS technológiával készült IPS panel. A 178° betekintési szög, 95%-os színhűség, 500 nit fényerősség erős napfényben is jó láthatóságot biztosít. A MediaTek egyedi technológiáinak tekinthető MiraVision segítségével a képminőséget szemünkhöz igazíthatjuk. Állítható a kontraszt, a színhőmérséklet és még a telítettség is.
A 2.5D technológiával készült kijelző Gorilla Glass 3-mal védett.

Alul középen kapott helyet a Home gomb mellette menü és vissza funkciót betöltő két kis pötty, háttérvilágítás nélkül. A felső részen helyezkedik el az 5 megapixeles kamera, a fény- és közelségérzékelő szenzor és a beszélgetési hangszóró, sajnos az értesítési ledet kispórolták.
Minden gomb jobb oldalra került, felül a hangerőszabályzók, alatta pedig bekapcsoló gomb található. Alapvetően nem túl kényelmes ez az elrendezés, viszont ez esetben a készülék nem olyan hatalmas, hogy ez zavart okozzon, inkább megszokás kérdése, és nem fogjuk eltéveszteni. Felülre került a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, alul pedig egy microUSB port szolgál a töltésre és az adatátvitelre.

nevtelen_7.png

A hátoldalon kapott helyet a 13 megapixeles főkamera, alatta a közepes fényerejű LED villanó, majd ezek alatt a biometrikus azonosító. Az ujjlenyomatokat nagyon gyűjtő hátlap levehető, de az akkumulátor nem távolítható el.
Az ujjlenyomat olvasó nem igazán dolgozik pontosan. Többször előfordult, hogy biztonsági kóddal kellett feloldani a telefont, de átlagba azért tízből legalább hétszer jól ismeri fel az azonosítókat.
Lent középen a márka logo és a típus felirat található, jobbra a sarokba pedig monó hangszórót helyezték el. A telefon két színben vásárolható meg, fekete vagy szürke.

Hardver, szoftverezettség

A VerneeThor-ban lévő MT6753 chipsetet már jól ismert kiforrott darab. A 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek ARMv8 architektúrájú processzorban nyolc darab 1,3 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mag dolgozik. A HD felbontású megjelentőn végzett grafikus feladatokat pedig a három magos Mali-T720MP2 IGP végzi. A 3 gigabájt LPDDR3 RAM megléte pedig kimondottan örvendetes.
Belső tárolóegységből 16 gigabájt áll rendelkezésünkre, amiből 11,6 gigabájt használható fel, viszont akár egy 128 gigabájtos microSD-t is gond nélkül bepattinthatunk. Szerencsére van külön SD kártya foglalat, így a két SIM kártya használatáról nem kell lemondanunk.
A kártyát elsődleges telepítési helynek is lehet formázni (Adoptable Storage).
A rendszersebesség kimondottan jó, nagyon ritkán lehet csak találkozni hosszabb töltési időkkel, néha-néha egy kisebb megakadással. Ezzel a hardverrel a mennydörgés, a vihar és a termékenység istene 720p-n kifejezetten jól muzsikál. A Thor gyorsan nyitja meg és váltogat az alkalmazások között, fürgén lép vissza a kezdőoldalra és a játékok képfrissítése is rendben van, hiszen az Mali-T720-nek kevesebb pixelt kell meghajtania. Bár nem tökéletes az Asphalt 8 képfrissítése, de bőven a játszhatóság határán belül fut, legfeljebb langyosra melegedő házzal. Egyébként a hatékony hőelvezetés érdekében a készülék háza egy grafit réteget kapott mindkét oldalon.
A teljesítmény-tesztben elért pontszámok az alábbi képeken láthatók.

nevtelen_8.png

A készüléken egy teljesen gyári Android 6.0 Marshmallow Android verzió fut. Igazi Nexus érzés, ugyanazt az ikon csomagot, hátteret és zárképernyőt láthatjuk itt is, mint a Google referencia modelljeinél. Minden előnyét élvezhetjük a mályvacukorkás rendszernek, remekül működik az alkalmazásengedélyek egyéni rendszere, az Adaptive Storage funkció és az energiatakarékos Doze is.
Nagyon praktikus a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó, amellyel villámgyorsan lehet az egyik appból a másikba jutni, vagy a kezelőfelület-hangoló is, itt lehet a kapcsolókat újrarendezni, vagy a töltöttségi szintet számmal kijelezni. Ez alapból rejtve van, fejlesztői módban a lehúzható értesítési sáv beállítások (fogaskerék) hosszan nyomásával hozható elő.

nevtelen_9.png

Az előre telepített alkalmazások listája nagyon rövid, egy karcsúsított Google-szoftvercsomag, Biztonsági mentés, E-mail kliens, Fájlkezelő, FM rádió, Galéria, Hangrögzítő, Letöltéskezelő, Naptár és Számológép áll rendelkezésünkre. Ez így Tutto perfetto, Play Áruházból minden letölthető, amire pluszban szükségünk van. Ami nem tuti az a kényelmi extrák elhagyása, mint például a mozgás és gesztus vezérlés, intelligens hívásfunkciók, amit a MediaTek SOC-vel szerelt telefonok általában alapból tudnak. Cserébe kapunk egy Uber alkalmazást némi utazási kedvezménnyel.

Kamerák, multimédia

A hátlapon egy 13 megapixel felbontású F/2.0 rekeszértékű, autofókuszos, ledes villanóval megtámogatott fényképezőt találunk, a szelfik készítésére egy 5 megapixeles előlapi kamera hivatott.
A gyári kameraszoftver AOSP-alapú és elég fapados, bár a panoráma, arcszépítő, mozgáskövető fotó mód nem maradt ki belőle, kapcsolhatunk HDR-t, állíthatunk ISO-t, önkioldót, arcfelismerést, képarányt, színhatást és fehéregyensúlyt is.
Jó fényviszonyok esetén elfogadható képeket készíthetünk a telefonnal, részletgazdagok a képek, színek rendben vannak, de a dinamikatartomány elég kicsi. Éjszaka sokkal rosszabb az eredmény, erősen zajosak a képek, és nagyon sok részlet elveszik.
Az 5 megapixeles szelfikamera szépen teszi a dolgát, egész jó szelfiket lehet vele készíteni.
Videofelvételeket maximum 1080p-ben és 30 fpssel rögzíthetünk, a minőség átlagosnak mondható.
A szokásos tesztképek automata módban, alapbeállításokkal készültek.

 

A gyári zenelejátszó nem túl izgalmas, a számokat mappák, előadók, műfajok, dalok és listák szerint csoportosítja a szoftver. Akad hangszínszabályzó és FM-rádió, az utóbbi füles csatlakoztatásával bírható működésre, műsorokat tudunk rögzíteni és RDS-információk is megjelenek a kijelzőn.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Vernee Thor két microSIM-et fogad be, és mindkettővel Cat.4-es LTE, azaz 150/50 megabites az elérhető legnagyobb adatsebesség. A telefon dual standby technológiájú, ha az egyik SIM-ről hívás folyik, a másik lekapcsolódik.
A beszélgetési hang minősége megfelelő, mindkét oldalon jól érthető és hallható.

Támogatott frekvenciák:
- 2G: GSM 900/1900/2100MHz
- 3G: WCDMA 900/2100MHz
- 4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

Igen a készülék támogatja a B20-at!

A WiFi modem 802.11b/g/n szabványú jó érzékenységű, támogatja a Wifi Direct és HotSpotfunkciókat.
Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel és OTG-vel.

A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdcsoportok segítségét is be lehet vetni, a pozicionálás pedig villámgyors, a jelet stabilan tartja. Az iGONavigation használatával egy 140 kilométeres távon próbáltam, hibamentes volt a navigálás.
Szenzorokból kapunk, közelség érzékelőt, fényérzékelőt, gyorsulásmérőt, azonban iránytűt és gyroszenzort nem. Az NFC és az infra kimaradt.

nevtelen_10.png

A levehető hátlap alatt egy 2.800 mAh kapacitású Lithium-Polymer akkumulátor kapott helyet, ami nem eltávolítható. A teszt során a gyártó által ígért egy feltöltéssel való két napos üzemidőt simán hozta.
A gyors töltés támogatott, a gyári 2 amperes hálózati töltőfejjel a teljes feltöltés 2 óra 20 percet vett igénybe.

A Vernee Thor 4G megvásárlásakor 119 USA dollárt kell a GearBest.com kasszájánál hagynunk, plusz a járulékos költségek (ÁFA és posta) megfizetése után a számla 40000 Ft lesz.

Mit kapunk a pénzünkért? Egy kompakt méretű, jó összeszerelésű kellemes megjelenésű telefont, erős hardverrel, módosítás mentes stabil, gyors Android 6.0 rendszerrel, amire rendszeresen jönnek OTA frissítések.
A két SIM kártya foglalt mellett van külön SD kártya slot is, így nem kell lemondanunk a bővítési lehetőségről. Remek akkumulátoros üzemidőt, nappali fényviszonyoknál egész jól működő kamerát. Nagyon jó GPS képességeket, valamint 800 MHz-es LTE-t támogatást.
Negatívumként megemlíteném az ujjlenyomat olvasót, amit kapott nem igazán dolgozik pontosan, az értesítési led hiányát és híváskor a telefon nem csörög elég hangosan, de az utóbbira van külön állítási lehetőség, az MTK EngineeringMode menüben.
Nagyon jó ár-érték aránnyal rendelkező, stabil készüléket dobott a piacra a Vernee. Ezért az alacsony árért csak nagyon kevés kompromisszumot kell kötnünk.
Figyelem a teszt olvasható Telefonguru.hu oldalán is amely szintén az én írásom!

Szólj hozzá

Vernee Thor