Ultimea Apollo S80 soundbar teszt
Az Ultimea Apollo S80 soundbar célja, hogy egyetlen, kompakt eszközben ötvözze a modern technológia előnyeit a megfizethető moziélmény otthoni megteremtéséhez. Az 5.1 csatornás konfiguráció intelligens alkalmazásvezérléssel, 320 W-os csúcsteljesítményével, egyedi RGB világítással, 5,25 hüvelykes vezetékes mélynyomó BassMX technológiával és Dolby Atmos funkcióval többdimenziós hangzásvilágot teremt.
Bár az Ultimea márka több mint 10 éve jelent meg a piacon, itthon azonban csak az utóbbi pár évben - például a Las Vegas-i CES kiállítás után - hallhattunk róluk. Az Ultimea videó- és audio-, pontosabban otthoni audiorendszerek és projektorok gyártására specializálódott. Mi is teszteltük egyik modelljüket - a Nova S70-et, most pedig a nemrégiben piacra dobott Ultimea Apollo S80 futott be hozzánk.
Az Apollo S80 egy Dolby Atmos támogatással rendelkező 5.1-es soundbar, amely egy központi egységből, két kivehető egységből és egy mélynyomóból áll. Különlegessége a beépített RGB LED világítás, így nem csak audio élményt, hanem vizuális hangulatot is teremt. Nézzük meg közelebbről.
A soundbar, vagy más néven hangprojektor, szép, nagy, ízléses és informatív dobozban érkezett. A szállítási terjedelem nagyon nagyvonalú, a gyártó a következő alkatrészeket biztosítja a hangélmény érdekében:
- Vezetékes mélynyomó
- Soundbar (központi egység vezérlőpanellel)
- Bal és jobb oldali alegység
- Hálózati adapter (72 watt)
- HDMI kábel
- Digitális optikai kábel
- Sztereó 3,5 mm-es RCA audiokábel
- Jobb és bal első kábel a soundbar csatlakoztatásához (2-2 méter)
- Jobb első (piros) kábel a soundbar csatlakoztatásához (9 cm)
- Bal első (fehér) kábel a soundbar csatlakoztatásához (19 cm)
- Mélynyomó csatlakozókábel (3 m)
- Távirányító (elemek nélkül)
- 2 db alaplap (a két hangszóróhoz)
- 4 db fali konzol
- 8 db tiplik és csavarok
- Felhasználói kézikönyv
Az Ultimea Apollo S80 5.1 hangprojektor egy 5.1 csatornás rendszert kínál, amely öt darab 2 hüvelykes teljes tartományú hangszórót tartalmaz magában a hangprojektorban, valamint egy különálló, vezetékes 5.25 hüvelykes mélysugárzót.
A rendszer összesen hat meghajtóval rendelkezik. A fő hangprojektor egyedi jellemzője a leválasztható kialakítás, amely lehetővé teszi, hogy a hangprojektor három részre váljon szét: bal, központi és jobb csatornákra.
Ha a rendszert teljes egységként használjuk, a hangsugárzó mérete 977 x 58 x 110 mm, amihez 2281 grammos tömeg társul. Helytakarékosabb megoldás a „stand on base” mód. Ilyenkor a 24 x 11 x 6 cm-es központi egység ideálisan a televízió előtt van, a két különálló 41,5 x 11 x 6 cm-es oldalsó egység pedig függőlegesen a talpakon, és ennek megfelelően a televízió mellett helyezkedik el.
Az alacsony súly alapján azonnal világos, hogy az Ultimea Apollo S80 elsősorban műanyagból készül. Ez persze az árat tekintve teljesen érthető, mi inkább egy könnyűfémből készült tokot választanánk, így még minőségibbnek tűnne a rendszer. Végül csak a hangszórókat védik alumínium rácsok. Főleg a két állvány, ha külön akarjuk felállítani a két hangszórót, abszolút olcsónak néz ki. A kidolgozás minőségével azonban nincs baj, de jobb lett volna a matt felület a magasfényű helyett. Persze végső soron ez ízlés kérdése. Az ujjlenyomatok azonban a hangsávon elkerülhetetlenek.
A viszonylag kicsi mélynyomóval együtt az Ultimea Apollo S80 320 wattos névleges terhelhetőséget (RMS) hoz a nappaliba. A frekvenciatartomány 40 Hz és 18 kHz között van. A maximális hangnyomásszint meghaladja a 100 dB-t. A jel-zaj arány AUX bemeneten legalább 73 dB, HDMI, optikai, Bluetooth és USB bemeneteken pedig legalább 80 dB. A torzítás mértéke 1% alatt van.
A 2821 grammos mélysugárzó mérete 207 x 207 x 270 mm, és egy 5,25″-ös meghajtónak ad otthont. Kialakítását tekintve downfire mélysugárzó, amelynek hanghullámai a padlóra verődnek vissza. A ház valószínűleg műanyagból, és nem MDF-ből készül, de erre nem mernénk mérget venni. A rendszer többi részével ellentétben a mélysugárzó matt fekete színű. A két hangszóróhoz hasonlóan az alján is LED-sáv található, amelyek a padló vagy az oldalsó polc megvilágítását szolgálják.
A beállítás gyorsan megtörténik, bár a sok kábel első pillantásra szinte nyomasztó. A színkódolt csatlakozóknak köszönhetően azonban a csatlakoztatás gyorsan, a kézikönyv tanulmányozása nélkül is elvégezhető. Azonban fel kell készülni némi kábelgubancra.
A mellékelt konzolokkal a falra is felszerelhető Apollo barátunk.
Az Ultimea Apollo S80 soundbar sokoldalú csatlakozási lehetőségeket kínál a felhasználóknak. A HDMI eARC port a legjobb minőségű hangátvitelt biztosítja, különösen Dolby Atmos tartalmak esetén, emellett lehetővé teszi a TV távirányítójával való kényelmes vezérlést. Az optikai Toslink csatlakozó digitális hangátvitelt kínál, és kompatibilis régebbi eszközökkel is. Az AUX bemenet analóg kapcsolatot tesz lehetővé különböző audioeszközökkel, míg a Bluetooth 5.3 vezeték nélküli zenelejátszást kínál okostelefonokról és más kompatibilis eszközökről. Van egy USB-A port is, amelyről MP3 formátumú zenéket játszhatunk le pendrive-ról. A mellékelt kábelek (HDMI eARC, optikai, AUX) megkönnyítik a különböző eszközökkel való azonnali használatot.
Sajnos nincs eARC nélküli HDMI port az Apollo S80 repertoárjában, így az asztali PC-hez, amin csak sima HDMI 2.0 csati van, nem lehetett csatlakoztatni. Maradt a vezeték nélküli Bluetooth 5.3, vagy esetünkben a jó öreg AUX-kábel, más néven 3,5 mm-es jack kábeles csatlakozás, ami ugyebár csak a 2.1 csatornás hangot támogatja.
A hangminőség a HDMI eARC kábellel csatlakoztatott TV és az AUX kábeles PC között brutális. Ez leginkább az extrém basszus tesztben jött ki. A mélynyomó két méterre is kitolta a levegőt, a BassMX technológia jól működött, valamint a filmekben is egész jó volt a térhangzás. A hangsúly itt az „egész jó-n" van.
A Dolby Atmos támogatása jelentős tulajdonság egy ilyen kategóriájú hangprojektor esetében. Azonban a dedikált hátsó hangszórók hiánya kérdéseket vet fel az Atmos élmény valódi térhatásával kapcsolatban. Az Apollo S80 öt elülső csatornával és egy mélysugárzóval éri el az 5.1 konfigurációt. Bár a DSP képes szimulálni a térhangzást, a fizikai hátsó hangszórók hiánya korlátozhatja a térbeli pontosságot és az Atmos effektusok általános hatását a dedikált hátsó hangszórókkal rendelkező rendszerekhez képest.
Az Apollo S80 távirányítójával szinte minden beállítható, hisz annyi gomb van rajta, mint égen a csillag.
Ettől függetlenül érdemes letölteni az Ultimea alkalmazást, amely regisztrációt és a hangsávval való későbbi párosítást igényel.
Az alkalmazást a távirányító kiegészítésének szánják, pár olyan beállítási lehetőséget kínál, ami a távirányítóval nem ilyen részletesen szabályozható. Egyrészt a hangszínszabályzó magas, közép és mélyhang-tartományait tetszés szerint állíthatjuk, van 121 előre beállított EQ mátrix a finomhangoláshoz, a soundbar „színjátékát” saját preferenciáink szerint állíthatjuk be, valamint az OTA-frissítéseket telepíthetjük - ha majd lesznek.
Térjünk rá a legfontosabb dologra, a hangminőségére. Ez a termék elsősorban televíziókhoz és potenciálisan személyi számítógépekhez készült, hogy a hangélményt magasabb szintre emelje. A tesztek során, a TV-nél HDMI eARC csatlakozáson keresztül, azonnal feltűnt a mélynyomó dominanciája, ami intenzív basszusélményt nyújt. A PC-s és a 3,5 mm-es jack kombó tesztekben minden sokkal gyengébb volt, mint HDMI eARC-vel, a Dolby Atmos hatás is felejtős így.
A legjobb minőségű hangátvitellel az Ultimea Apollo S80 hangminősége kifejezetten erőteljes, különösen a mélyhangok terén. A hangkép összességében tiszta és torzításmentes, azonban a középmagas tartományok némileg háttérbe szorulnak a hangsúlyos basszus mellett.
A soundbar hat előre beállított hangszínszabályzóval rendelkezik, amelyek közül a „Film" és a „Zene" módok kiemelkednek. A „Film" beállítás a dinamikus hanghatások és a mélyhangok kiemelésére fókuszál, míg a „Zene" mód még erőteljesebb basszust kínál. A „Dialog" vagy „Voice Equalizer" módok a beszéd érthetőségét javítják, de a mélyhangokat szinte teljesen elnyomják. A többi mód kevésbé releváns, és a „Night" mód furcsasága, ahol a tompított LED panel ellenére a hangerő magasra van állítva, ez nem idális.
A mély, közép és magas hangok finomhangolása 12 lépésben lehetséges, ami nagyfokú testreszabhatóságot tesz lehetővé. A 121 előre beállított EQ mátrixnak köszönhetően szinte mindenki megtalálhatja a számára ideális hangzást.
A soundbar térhatású hangélményt nyújt, annak ellenére, hogy nem rendelkezik felfelé sugárzó hangszórókkal. Bekapcsoláskor enyhe zaj észlelhető, de ez a működés során nem zavaró.
Az Ultimea Apollo S80 egy megfizethető, mégis erőteljes 5.1-es soundbar, amely elsősorban a dinamikus és basszusban gazdag hangzás szerelmeseinek szól. Az erőteljes mélynyomó, a Dolby Atmos támogatás, valamint a többféle hangszínszabályzó mód lehetővé teszi, hogy filmnézés vagy zenehallgatás közben intenzív és élvezetes hangélményt nyújtson. A széleskörű csatlakozási lehetőségek, mint a HDMI eARC, optikai bemenet és Bluetooth 5.3, biztosítják a kompatibilitást különböző eszközökkel. Emellett a beépített RGB világítás vizuális élményt is kínál, amely az alkalmazásból vagy a távirányítóról szabályozható.
Előnyök:
✅ Erőteljes basszus és tiszta hangzás
✅ Dolby Atmos támogatás (bár nem teljes értékű)
✅ Széles csatlakozási lehetőségek (HDMI eARC, optikai, AUX, Bluetooth 5.3), USB)
✅ Testreszabható hangprofilok és EQ beállítások (121 előre programozott mátrix)
✅ Levehető oldalsó hangszórók és falra szerelhetőség
✅ Látványos RGB világítás
Hátrányok:
❌ A magas- és középfrekvenciák háttérbe szorulnak a basszus dominanciája miatt
❌ A műanyag ház és a könnyűszerkezetű kialakítás kevésbé prémium érzetű
❌ Túl sok kábel a csatlakoztatáshoz, ami kábelrendezést igényel
❌ Furcsán beállított „Night” mód túl magas hangerőt ilyenkor is
❌ Nincs eARC nélküli HDMI port, így pl. egy PC-hez való csatlakozás korlátozott
Összességében az Ultimea Apollo S80 remek választás lehet azok számára, akik egy erőteljes basszussal rendelkező, modern és látványos soundbart keresnek. Bár vannak kompromisszumai, főként a prémium anyaghasználat és a valódi térhatás tekintetében, az árához képest mégis kiemelkedő teljesítményt nyújt.
Az Ultimea Apollo S80 soundbar megvásárlásához most a BGa905f1 kupon használatával csak 172,99 dollárra lesz szükségünk, ami 65 ezer forint.
A termék EU raktárból érkezik, a rendelést követően 7-8 munkanapon belül, nincs további szállítási díj, VÁM, ÁFA és egyéb hercehurca, annyit fizetünk, amennyi fentebb írva van! A szállítási biztosítás (3,46 dollár) nem kötelező, de ajánlott!